Screeny cytatów wypowiedzianych w kontekście wystawy „Chcę być kobietą” kuratorstwa Sławomira Marca, otwartej 8 marca, 2019 roku. Osiem z nich pochodzi z oficjalnej strony Galerii XX1 znajdującej się na Facebooku.
Dwa pozostałe screeny dotyczą dyskusji jaka zaistniała w wyniku publicznego udostępnienia tekstu kuratorskiego autorstwa Sławomira Marca. Tekst udostępniony przez Karola Sienkiewicza.
Screeny cytatów są czymś więcej niż jedynie krytyczną analizą wystawy „Chcę być kobietą”.
Nie tylko wchodzę w polemikę z tekstem kuratorskim Sławomira Marca, oraz współczesną postawą kilkunastu artystów – mężczyzn biorących w niej udział. Ukazuję bowiem z jak dużym oporem wciąż spotyka się proces emancypacyjny kobiet, co wiąże się z agresywną i konserwatywną postawą męskich środowisk twórczych. Środowisk uznanych w większości za kulturowy mainstream. Fakt ten nie nastraja mnie optymistycznie i ukazuje istniejący nadal obszerny problem dyskryminacyjny kobiet.
Obrazy wraz z tytułami stanowią dopełnienie mojego komentarza do wystawy „Chcę być kobietą” i są wyrazem refleksji nad wizerunkiem kobiety w sensie uniwersalnym.
Pytam o estetykę kobiecości i o to jak ona wpływa na stereotypizację w postrzeganiu żeńskich ról, kobiecych cech, uwarunkowań i tendencji. Zastanawiam się jaka powinnam być, by obronić własną godność, mentalność, kompetencje, nie tracąc przy tym swojej kobiecości.